Single Blog Title

This is a single blog caption

İdare Avukatı Ne İş Yapar?

İdare avukatı kamu kurumlarında ve bu süreçte gerçekleşen davalara dahil olur. Bu süreçleri izler ve görevini gerçekleştirir. Birçok aykırı veya yanlış idari işlem yapılabilir ancak bu durumlarda idare avukatı müvekkilini korumak üzere görevlendirilir. Bu sadece bir örnektir ve bu örnekler çoğaltılabilir çünkü idare hukukunun alt dalları da vardır. Bu nedenle oldukça fazla seçenek bulunmaktadır.

Olası idare sorumsuzlukları nedeni ile açılması gereken tazminat davaları, olası verilen idari para cezalarına karşı itiraz ve tazminat davası, vergi suçları ile ilgili her türlü idari dava bu grubun sadece birkaç örneğini oluşturmaktadır.

İdare Avukatı

İdare avukatının ne olduğuna karar vermeden önce idare hukukunun ne olduğunu anlamak iyi olacaktır. İdare hukuku, kamu sürecini, kamuda yer alan herkesi, kamu işleyişi ile ilgili her davayı konu alan bir hukuk alanı olarak bilinmektedir. Elbette bu başlıklar kendi içerisinde açılabilir ancak genel tanımı budur. Burada birtakım kamu ayrıcalıkları ve üstünlük diyebileceğimiz birtakım kararlar anayasada yer almaktadır.

İdare hukuku hali hazırda devlet idaresinden ve devlete hizmet eden öncelikli kamu kuruluşlarından bahsetmektedir.

İdare Avukatı Kimdir?

İdare avukatı yukarıda bahsettiğimiz her şey ile ilgilenen ve bu işlerin hukuki sürecini yöneten kişidir. Yani idare avukatı kamu sürecindeki davalar ile ilgilenir. Böyle söylendiğinde oldukça geniş bir tanıma sahip olabilir ancak tabii ki anayasaya göre hareket etmek gerekmektedir. Bu kadar geniş bir alan olması sebebiyle idare avukatı olmak için özellikle de başarılı bir idare avukatı olmak için fazladan çalışmanız gerekmektedir. Elbette bunun için vakit de şarttır. Bu alanda başarılı bir idare avukatı istiyorsanız ve bölge olarak da İstanbul avukat gerekiyorsa Av. Ferhat Kule uygun bir tercih olacaktır.

İdare Hukukunda Ne Kadar Sürede Dava Açılabilir?

Danıştay ile alakalı bir sorun söz konusu ise dava açmanız için gereken süre 60 gün olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde idari mahkemelerde de 60 gün geçerlidir. Ancak vergi mahkemelerinde bu süreç daha farklı işler ve 30 gün olarak geçerlidir. Yani 60 veya vergi mahkemesi söz konusu olduğunda 30 günde gerekli davayı açmanız gerekmektedir. Bunun için bir İstanbul idare avukatı gerekmektedir.

İdare Hukuku Avukatının Avantajları Nelerdir?

Sadece idare hukukunda değil her hukuk alanında geçerli olsa da idare hukuku bu konuda en fazla terim içerikli bilgiye sahip olan alandır. Bu nedenle idare avukatı şarttır. Gerekli tüm belgeleri eksiksiz hazırlamanızı sağlar ve bu süreçte dilekçenize de gerekli yardımı göstererek sizlerin haklarını korur. Bu sayede davaya birkaç adım önde başlamış olursunuz. Bu oldukça ciddi bir farktır çünkü bu sayede davayı kazanma ihtimaliniz artar. Ancak davayı doğru yere açmayı sizin bilmemeniz normaldir ve aynı şekilde gerekli evraklar ve daha birçok şey sizin bilmemenizin normal olduğu işlerdir. Bu nedenle bu işi bilen birine bırakmak gerekmektedir.

İdare Hukukunda Vekalet

Dava sürecinde avukatınıza vekalet verirsiniz ve sizin haklarınızı hukuka uygun ve sizin haklarınızı koruyacak biçimde savunur. Bu oldukça önemlidir. Bir idare hukuk davasında bir idare avukatına vekalet vermeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bu süreçte ona gereken belgeleri vermeniz de süreci hızlandıracaktır. Elbette avukatın başarı derecesi de önemli bir faktördür ancak iyi bir idare avukatı seçebilirsiniz. Buna örnek olarak Avukat Ferhat Kule verilebilir. Kendisi alanında başarılı ve sıkı çalışan bir avukattır. Aynı zamanda müvekkillerini ve onların çıkarlarını ön plana alarak korur.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button