Single Blog Title

This is a single blog caption

Bilişim Hukuku Nedir? Bilişim Suçları Nelerdir? Bilişim Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Bilişim suçları, bilgisayar, pos makinesi, cep telefonu ve her türlü teknolojinin kullanılarak her çeşit suçu içermektedir. Bilişim suçlarını diğer suçlardan ayıran husus ise tüm suçların teknoloji kullanılarak işlenmesidir. Dolayısıyla bir bilişim suçuyla ilgilenecek Bilişim Suçları Avukatı, İnternet Avukatı ya da Siber Suç Avukatının deneyimli olması zorunludur.

Ticarette işlenen suçlar için temel anlamda TTK bilgi ve deneyimine sahip bir avukata ihtiyaç duyuluyorsa e-ticarette gerçekleşen bir suç eylemi için de avukatın temel anlamda hem TTK hem de sanal suçlar alanında yeterli bilgi ve donanıma sahip olması gerekmektedir. Sanal ortamda dolandırıcılık, sanal kumar ve bahis, online kimlik dolandırıcılığı gibi örneği çoğaltılabilecek diğer bilişim suçları için de bu durum geçerlidir. Ancak deneyimli bir bilişim suçu avukatı süreci etkin yönetebilecektir.

Ayrıca bilişim avukatının bilişim hukuku haricindeki  davaları sürecinde bilişim hukukuyla işbirliği davaya fayda sağlayabilmektedir. Bu durum hukuk davaları için sanal ortamda delil ve bulgulardan yararlanma da Bilişim avukatına başvurmanın kişileri avantajlı konuma getirmesi olarak özetlenebilir.

Diğer yandan gelişen teknolojik şartlarla birlikte türleri her geçen gün artan bilişim suçlarını konu alan bilişim hukuk dalı dinamizmini korumaktadır.  Bilişim teknolojileri kullanılarak işlenen suçlar temelde;

 • Ekonomik suçlar,
 • Sahtecilik suçları,
 • Ahlaki suçlar,
 • Kişisel haklara tecavüz suçları çatısında toplanır.

Sıklıkla karşılaşılan TCK 243-245. maddelerinde işlenen bilişim suçları aşağıdaki gibidir. Buna göre Bilişim Suçları Avukatı Hangi Davalara Bakar?  sorusunun cevabı ise aşağıdaki suç türleriyle özetlenebilir:

 • Bilişim sistemine girme suçu
 • Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu
 • Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
 • Yasak cihaz ve program kullanma suçu

 Bilişim suçları avukatı ne iş yapar? hangi destekleri sağlar? sorusunun cevabı ise daha da çeşitlenebileceği gibi yukarıda değinilmiş suç türlerinin;  olumsuz içerik kaldırma, telif hakkı koruma, fidye yazılımları ile işlenen suçlar veya online kimlik hırsızlığı ya da sosyal medya hesaplarının izinsiz elde edilmesine karşı tedbirler, bilişim delili sunma benzeri sonuçlara karşı uzman desteği sağlamaktadır.

Kısaca deneyimli bilişim suçları avukatıyla çalışmak…

 • Bilişim davaları dışında diğer davalara bakan bilişim avukatı sahip olduğu bilgi birikimiyle süreci çeşitli yönlerden inceleyebilir
 • Bilişim avukatının gündem, bilgi ve iletişim teknolojileri ve sosyal ağlar konusunda yetkinliği dinamizmini koruyan bilişim hukuku davalarına artı sağlar
 • Özel dava ya da ceza davalarında bilişim hukukunda deneyimli avukat desteği sürece delil ve görüş sunma da nispi üstünlük sağlar.

Bu konuda daha fazla bilgi almak ve diğer sorularınız için büromuz bilişim suç davalarında deneyimli avukatlarından  danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button