Single Blog Title

This is a single blog caption
Barodan Nasıl Avukat İstenir?

Barodan Nasıl Avukat İstenir?

Barodan Nasıl Avukat İstenir?

Barodan ücretsiz olarak avukat tutmak, herhangi bir konu hakkında uyuşmazlık yaşayan kişilerin aklına gelen ilk çözümlerden biri olması sebebiyle önem teşkil eden bir konudur. Zira avukatlık ücreti ödemeden avukatlık hizmetlerinden faydalanabilmek isteyen kişiler, özellikle internet üzerinden “Barodan nasıl avukat istenir?” şeklinde yaptıkları araştırmalar ile detaylı bilgilere erişmek istemektedir. Bu konuyla ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Buna göre; barodan ücretsiz bir şekilde avukat tutulabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla her hukuki ihtilaf yaşayan kişinin, barodan ücretsiz bir şekilde avukatlık hizmeti alabilmesi, hukuk sistemimize göre yasal görülmemektedir.

Adli Yardım Hizmetleri

Yaşanılan hukuki anlaşmazlıkta olası hak kayıpları yaşamadan, alanında uzman avukat desteği alabilmek için Türkiye Barolar Birliği bünyesinde toplanan barolardan ücretsiz avukat talebinde bulunulabilinmektedir. Hukuk sistemimize göre “adli yardım” olarak nitelendirilen bu uygulama yalnızca belirli hukuki alanlarda faaliyete geçirilebilinmektedir. Dolayısıyla hukukun her alt dalında görülmesi muhtemel davalar için adli yardım alabilmek mümkün değildir. İlgili kanun ve mevzuatlar göz önünde bulundurulduğunda adli yardım hizmeti yalnızca hukuk davaları ile icra takibi davalarında sağlanmaktadır. Bu bağlamda “Baro kimlere avukat verir?” sorusunun yanıtı olarak ilk başta hukuk ve icra takibi davalarıyla muhatap olan kişiler cevabını vermek mümkündür.

Ücretsiz Avukat Yardımı İçin Hangi Belgeler Gereklidir?
Adli yardım kapsamında ücretsiz avukat desteğinden yararlanabilmek için davanın açılacağı olan baro başkanlığına veya barolarda özel olarak bulunan adli yardım bürolarına şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru esnasında yetkili birime, kendi mevcut ekonomik durumunuzun avukat tahsis etmeye uygun olmadığını belgelemeniz gerekmektedir. Barodan avukat talebi için gerekli evraklar 2019 yılında da geçmiş yıllarda olduğu gibi başvurulacak olan baro tarafından talepte bulunan kişilere duyurulmaktadır.

Söz konusu belgeler içinde en gerekli görülen ikamet edilen muhitin muhtarından alınabilen fakirlik belgesidir. Bu belge dışında bazı barolarda sigortalı olup olunmadığı ve nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evraklar da talep edilebilinmektedir. Bu evrakların tamamlanmasının ardından şahsen baro başkanlığına başvuru yapılarak “Barodan nasıl avukat istenir?” sorusunun cevabı verilmiş olmaktadır.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button