Single Blog Title

This is a single blog caption

AYRILIK DAVASI İLE BOŞANMA DAVASININ FARKI

Boşanma davaları, evlilik birliğinin resmi olarak sona ermesi amacıyla açılır. Ayrılık davalarında ise tarafların barışma ihtimali söz konusudur. Taraflardan birinin açacağı ayrılık davası üzerine hâkim, tarafların bir araya gelme ve barışma ihtimali görürse ayrılık kararı verebilir.

Hâkim, 1 ila 3 yıl arasında ayrılık süresine karar verebilir. İlgili süre kararın kesinleşmesi tarihinden itibaren başlar. Süre bittiğinde ayrılık durumu kendiliğinden sona erer. Ayrılık süresi bittiğinde ortak hayat tekrar kurulmamışsa taraflardan biri boşanma davası açabilir.

Açılan dava boşanmaya dairse ve ortak hayatın yeniden kurulması ihtimali varsa hâkim ayrılığa karar verebilir ancak açılan dava sadece ayrılığa dairse boşanma kararı verilemez.

Boşanma davalarında olduğu gibi ayrılık davalarında da hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re’sen alır.

Konu ile ilgili detaylı bilgi ve danışmanlık almak için sitemizde belirtilen numaralardan bizi arayabilir ya da iletişim bölümünden bize mesaj bırakabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button