Single Blog Title

This is a single blog caption

ARAÇ DEĞER KAYBI DAVASI

Trafik kazaları sonucunda ölüm, yaralanma ve maddi hasar olası sonuçlardandır. Maddi hasarlı trafik kazalarında kazaya karışan taraflar, polisi aramadan kendi aralarında kaza raporu düzenleyebilirler. Tarafların maddi hasarlı trafik kazası sonucu tutanak tutmayı kabul etmemeleri halinde, kaza maddi hasarlı olsa bile polisi aramaları ve kaydın tutulmasını sağlamak gerekir. Aksi takdirde, aracın zorunlu sigorta (trafik sigortası) ve isteğe bağlı sigorta (sigorta) ile onarılması veya kaldırılmasını sağlamak zor olabilir.

Trafik kazaları araç değer kaybı davası; trafik kazası sonucunda aracın piyasa değerinde ortaya çıkan değer azalması sonucu araç sahibinin uğradığı zararın tazmini için açılmaktadır. Böylelikle trafik kazası sebebiyle bireylerin uğradığı mağduriyet giderilmektedir.

Araç Değer Kaybı için

Araç değer kaybından bahsedilebilmesi için aşağıdaki koşullar geçerlidir:

  • Araç değer kaybı tazminatının kazanılabilmesi için kazada kusurlu olunmaması gerekir
  • Kazaya sebep olan taraf aracında meydana gelen hasarın değer kaybını isteyemez
  • Araç değer kaybı başvuruları için 2 senelik bir zamanaşımı uygulanır. Bu süre zarfında başvurunuzu yapmazsanız hakkınızı kaybetmiş olursunuz.
  • Trafikte bulunan her sürücünün sigortası olduğu varsayılır. Eğer kaza yapan kişinin sigortası yoksa ödemeyi kendisi yapmakla yükümlüdür.

Araç Değer Kaybı değerinin hesaplanırken

Araç değer kaybı hesaplanırken göz önünde bulundurulan ölçütler:

  • Aracın üretim senesi
  • Aracın hasar geçmişi ve niteliği
  • Aracın kilometresi
  • Aracın marka ve modeli
  • Aracın trafiğe çıkış tarihi
  • Aracın pazar değeri

Araç Değer Kaybı zamanaşımı

Araç değer kaybı davalarında zararın medyana geldiği ya da tazminat yükümlülüğünün öğrenildiği tarih itibariyle 2 yıl ve herhalde fiilin yani kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren  10 yıl içinde dava zamanaşımına uğramaktadır.

Araç Değer Kaybı tazminat…

Aracınızdaki değer kaybını karşı taraftan, Trafik (Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası) sigortasını yapan şirketten veya kendi kasko şirketinizden isteyebilirsiniz.

Mini onarım ile giderilebilen basit kaporta plastik tampon-parça onarımları cam radyo teyp lastik hava yastığı, jant, mekanik elektronik ve döşeme aksama hasarları, çekme belgeli ve hurda belgeli işlem  görmüş araçlara  ilişkin ortaya çıkan hasarlar teminat kapsamı haricinde tutulurken bu hallerde sigorta şirketi için değer kaybına ilişkin tazminat ödeme sorumluluğu doğmamaktadır.

 

Araç değer kaybı davası nasıl açılır? Araç değer kaybı dava kapsamlar nelerdir? Araç değer kaybı davaları ne kadar sürer? Araç değer kaybı dava masrafları benzeri hususlarda daha fazla bilgi almak ve diğer sorularınız için büromuz alanında deneyimli TRAFİK KAZA avukatından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button