Single Blog Title

This is a single blog caption
Tazminat davası İstanbul

Araç Değer Kaybı Avukatı Danışmanlık 2019

Araç Değer Kaybı Avukatı Danışmanlık

Araç değer kaybı talebi şartları oluşmasının ardından görevli ve yetkili mahkemeler üzerinden avukatlar aracılığıyla dava açılabilmektedir. Araç değer kaybı davası, trafik kazası sonucu aracın ikinci el piyasada değerinin azalması ve kaza nedeniyle değişen parçaları nedeniyle aracın değerinin düşmesi durumunda açılan davalardır. Bu tür durumlarda kazanın boyutuna göre araçlarda farklı değer kaybı ortay çıkabilir.

Araç değer kaybının yaşanmasının ardından, zararın karşılanması adına sigorta şirketleri ve kişiler arasında değer tespitine ilişkin anlaşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Değer kaybı hakkında kesin bir bilgi olmadığı için belirlenen kayıp miktarı kişileri memnun etmediği takdirde dava açılabilmektedir. Ekspertizler tarafından belirlenen değere itiraz yolu da açıktır. Araç değer kaybı avukatı tarafından bu tip anlaşmazlıkların çözümü için yargıda başvurulacak yöntemler belirlenmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç değer kaybına ilişkin yapılması gereken ilk adım sigorta şirketine başvuru yapılmasıdır. Sigorta şirketi ile anlaşmaya varılarak değer kaybının belirlenmesi ve oluşan hasarın karşılanması mümkündür. Sigorta şirketlerine yapılan başvuru sonucunda şirketlerin zararı karşılamaya yanaşmaması veya belirlenen miktarın tatmin etmemesi durumunda yargı yoluna başvurulabilir. Araç değer kaybı davası açmadan önce hukuk bürolarından danışmanlık hizmeti oldukça önemlidir. Konuya ilişkin atılması gereken adımların doğru sırayla yapılması açılacak davanın lehinize sonuçlanması için gereklidir.

Araç değer kaybı davalarına görevli mahkeme, asliye hukuk mahkemesidir. Yaşanan uyuşmazlığın çözümü için mahkemeye karşı yapılacak savunmanın önemi davanın olumlu sonuçlanması adına oldukça önemlidir. Araç değer kaybı davalarında dikkate alınan bir diğer unsur tarafların kusurudur. Şayet kusurlu olmanız halinde süreç daha zorlu bir şekilde işleyecektir. Değer kaybı şartları arasında;

  • Kaza sonucu maddi hasarın ortaya çıkmış olması
  • %100 kusurlu olmamak
  • Kazadan sonra 2 yıl içinde yargıya başvurulmuş olması

Yer almaktadır. Araç değer kaybı davalarında bu unsurların ortaya çıkması halinde dava açılabilmektedir. Tazminat ve değer kaybı talebi için kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 2 yıl içinde dava açılması gerekir. Hukuk büromuzun https://ferhatkule.av.tr/ adresi üzerinden ulaşabileceğiniz avukatlarımızla söz konusu durumu görüşerek dava sürecinin takibi ve diğer tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button