Single Blog Title

This is a single blog caption

Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazası tazminatı, en az bir motorlu aracın içeresinde bulunduğu trafik araçları adı verilen araçların içerisinde bulunduğu kaza sonucunda açılır. Bu dava genellikle üçüncü şahıs kişilere verilen zararlarda açılır. Bahsi geçen zararlar ölüm, yaralanma, uzuv kaybı gibi bedensel zararlar olabilir. Ancak bu zararlar içerisine üçüncü kişinin evine, arabasına ya da arazisine gelen maddi zararlar da dahildir.

Trafik Kazası Tazminatı Davasını Kimler Açabilir?

Trafik kazası ile karşılaşıldığında kişiler kaza içerisinde bulunan durumlara dava açabilir.

  • Bir kişi oluşmuş bir trafik kazasında yaralanma ya da uzuv kaybı gibi sağlık sorunu ile karşılaştıysa doğrudan maddi manevi tazminat davası açabilir.
  • Eğer kişi trafik kazası sonucunda kişinin kalan hayatındaki işini / yaşamanı etkileyecek kalıcı bir sorun bulunuyorsa kişi dava açabilir.
  • Bir trafik kazası nedeniyle bir kişi ağır yaralanma ile karşılaşmışsa bu kişinin aile fertleri (anne, baba, çocuk, eş, nişanlı) yalnızca manevi tazminat davası açabilir.
  • Ölümlü trafik kazalarında ölen kişinin hayattayken maddi olarak yardımcı olduğu kişiler destekten yoksun kalma davası açabilir. Bu davayı ölen kişinin anne, baba, çocuk ve benzeri yakınları açtığında ispat aranmaz. Ancak nişanlı, amca, dayı, hala gibi uzak akrabaları açtığında ispat etmeleri gerekir.

Trafik Kazası Tazminat Davası Kime Karşı Açılır?

Bir trafik kazası oluşmasının ardından dava açabileceğiniz farklı kişiler bulunuyor.

  • Trafik kazasında kusurlu olarak kabul edilmiş araç sürücüsüne trafik kazası tazminatı davası açabilirsiniz.
  • Aracın sahibi aracın işleteni olarak kabul edildiği için araç sahibi / araç işletenine dava açmanız mümkündür.
  • Trafik kazası içerisinde karışan aracın sigorta şirketine dava açarak tazminatınızı alabilirsiniz.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik kazaları bir ya da birden fazla ölümü kapsayabilir. Bu durumda ölen kişinin yakınlarının açabileceği davalar bulunuyor.

  • Manevi tazminat: Ölüm, ölen kişinin ailesini derin olarak etkiler. Kişiler duydukları acı, özlem ve ıstırap duyguları nedeniyle kazada sorumlu kişiden tazminat isteyebilir.
  • Destekten yoksun kalma tazminatı: Kişiler ölen kişiden maddi olarak yardım alıyorsa artık alamayacakları için dava açabilirler.

İstanbul Trafik kazası tazminatı ve hangi durumlarda bu tazminata başvurabileceğiniz hakkında fikir almak için Av. Ferhat Kule’nin tecrübe ve bilgilerine başvurabilirsiniz

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button