Single Blog Title

This is a single blog caption

TRAFİK KAZA AVUKATI

Çağın temel sorunlarının başında trafik kazaları gelmekte olası sonuçları ise maddi hasarlarla birlikte can kayıplarını da getirmektedir. İnsanların trafik kazası sonrasındaki süreçte karşı karşıya kaldıkları maddi ve manevi kayıplarla baş etme mücadeleleri de yıpratıcı olmaktadır. Bu doğrultuda sürecin olabildiğince kısa ve menfaate dayalı olması tarafların yararınadır. Bu doğrultuda süreçte gerekli evrakları ve raporlamaları etkin yönetebilen, süreci olabildiğince hızlı yöneten ve sonucunda optimum faydalar sunan deneyimli trafik kaza avukatı desteği yadsınamaz.

Trafik kazası sonucu belirli oranlarda vücut bütünlüğü bozulan yani engelli hale gelen kişiler ile ölüm halinde ölenin desteğinden yoksun kalan kişiler için gerek sigorta şirketleri aleyhine gerekse de kazaya sebebiyet veren kusurlu taraf aleyhine, mağdurlar adına doğan tazminatın, sigorta şirketlerine başvuru, tahkim ve dava usulüyle tazmin ile tazmin edildiği avukatlık hizmeti türüdür. Trafik kazası avukatı seçim aşamasında bu alanda özel çalışma yapmış kişilerin tercih edilmesi dava ve sigorta sürecinde işlerin hem hızlı hem de en kârlı şekilde sonuçlanması anlamı taşır.

Trafik kazalarında sorumlu taraf

Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi doğrultusunda bir kazanın meydana gelmesi halinde hem sürücü, hem de araç sahibi hem de aracın bağlı olduğu şirket (teşebbüs) sahibi sorumlu olacaktır. Bu şahısların sorumlu olabilmesi için kanunun aradığı şartlar şu şekildedir :

  • Şahsa veya malına zarar gelmiş olmalı
  • Bu zarar trafik kazası nedeniyle meydana gelmiş olmalı
  • Kaza, Motorlu bir aracın işletilmesi nedeniyle meydana gelmiş olmalı
  • Zarar ve trafik kazası arasında illiyet bağı olmalıdır.

 

Trafik kazalarında tazminat

Trafik kazası sonucu oluşan tazminatlar ikiye ayrılmaktadır. Bunlar maddi tazminat ve manevi tazminattır. Maddi tazminat kusurlu olan karşı tarafın zorunlu trafik sigorta poliçesinden , manevi tazminat ise sürücü ve araç sahibinden tahsil edilmektedir.

Trafik kazası tazminatının alınabilmesinde, tazminat miktarının belirlenmesinde kullanılacak hesaplama yöntemlerinden doğru olanların doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Uzman bir trafik kazası avukatının, bu hesaplamaları da tüm incelikleri ile biliyor olması gerekmektedir. Aksi halde alacağınız tazminat azalacaktır.

 

Trafik kazası sebebiyle maddi ve manevi davası nasıl açılır? Trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat dava kapsamlar nelerdir? Trafik kazası maddi ve manevi tazminat  davaları ne kadar sürer? Trafik kazalarında dava masrafları benzeri hususlarda daha fazla bilgi almak ve diğer sorularınız için büromuz alanında deneyimli trafik kaza avukatlarından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button