Single Blog Title

This is a single blog caption

Ölümlü Trafik Kazası Manevi Tazminat Davası Bedeli Ne Kadar?

Ölümlü trafik kazasında, kusurlu tarafın ölen kişinin ailesine veya nişanlısına ödemesi gereken tutar, % 20 kusur oranına tekabül ederek, maaşının % 60 oranını kapsar. Ölüme neden olan tarafın, alkollü araç kullanması, kasten kaza yapması, hız ve dikkatsizlik nedeniyle, karşı tarafın ölümüne sebebiyet vermesi aynı zamanda hapis cezasıyla da sonuçlanabilir.

Halk arasında kan parası olarak bilinen ölümlü trafik kazası tazminatı bedeli, ailenin kabul etmemesi durumunda hapis cezası olarak kişinin 15 yıla kadar hapis cezası almasıyla sonuçlanabilir. Aynı şekilde tazminatın ödenmemesi durumunda da hapis cezasına çarptırılacaktır.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Trafik kazasında ölüm olması durumunda kusurlu taraf karşı tarafın ailesine elem, acı ve ızdırap duygular nedeniyle manevi tazminat bedeli ödemektedir. Ölümlü trafik kazası tazminatı kusurlu olan tarafın maddi gelirinin % 60 maluliyet oranı ile çarpılarak ödenmektedir. BK md. 53’ e göre manevi tazminat bedeli, eş, çocuk, nişanlı, baba veya anneye ödenir.

Ölümlü Trafik Kazasında İki Taraf Da Kusurluysa

Ölümlü trafik kazasında iki tarafın da dikkatsizliğinden kaynaklanan fakat bir kişinin ölümüyle sonuçlanan dava sürecinde, kusur oranları denetlenecektir. Delil sonuncunda, ölen tarafın kusurunun daha fazla olması durumunda maddi ve manevi tazminat davası oranı da TCK’ya göre düşürülebilir. Tek taraflı kazaların oluşmasında trafik kazası tazminatı ölen tarafın acı, elem ve ızdıraptan kaynaklı karşı tarafa ödenmesi gereken bedeldir.

TCK’nın 53. Maddesi esaslarına bakılarak, kazadaki kusur oranı ve kaza sonucu tarafların ölmesi de tazminat davasının sürecini değiştirebilir.

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Tazminat bedelinin hesaplanması için kusurlu olan tarafın maaşı üzerinden % 20 kusur oranıyla, maaş ve gelir kaybına göre hesap yapılacaktır. Örneğin 4000 TL maaş alan birinin maaşının % 20’si düşürülerek, 3400 tutarı, % 60 oranıyla çarpılacaktır. 3400 X 60/ 100 eşittir 200 bin TL olmaktadır.

Yıllık kazancı üzerinden ve aylık maaşı üzerinden mahkeme tarafından verilen tutar, ödenmediği takdirde, kişinin hapis cezasıyla tazminat davasının bedelini ödemesi mahkeme tarafından kabul edilecektir.

İletişim İçin Av. Ferhat Kule’ye Ulaşabilirsiniz;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button