Single Blog Title

This is a single blog caption

GRENADA’DA VATANDAŞLIK ALMAK

GRENADA’DA VATANDAŞLIK ALMAK

Grenada, başkenti Saint George’s olan ve anayasal monarşi ile yönetilen bir ada ülkesidir. Ülkenin resmi dili İngilizce’dir ancak halk arasında Fransız Patois ve Grenada Kreol dili de konuşulmaktadır. Nüfusun büyük bir kısmı Hristiyan olup, en yaygın mezhepler Katolik ve Anglikan mezhebidir. Grenada mutfağı, Afrika, Fransız ve Karayip etkilerini yansıtır. Ülke, baharat adası olarak bilinir ve mutfağında hindistancevizi, kakao ve tarçın gibi baharatlar önemli yer tutar. “Oil down” adı verilen geleneksel yemek, tuzlu et, sebzeler, hindistancevizi sütü ve yerel baharatlarla yapılan bir tür güveçtir. Deniz ürünleri de sıkça tüketilir. Bu kültürel özelliklerinin yanında vatandaşlığının da getirileri çoktur.
Kültürel özelliklerinin yanında Grenada vatandaşlığı, bir dizi çekici avantaja sahiptir. Bu avantajların başında, Grenada pasaportu ile vizesiz veya kolaylıkla vize alarak birçok ülkeye seyahat etme imkanı gelir. Schengen bölgesi, Birleşik Krallık, Çin gibi birçok ülke ve bölgeye vizesiz giriş yapma imkanı, uluslararası seyahatler için büyük bir kolaylık sağlar. Ayrıca, Grenada’nın yatırım yoluyla vatandaşlık programı, yatırım yapmak isteyenlere önemli fırsatlar sunar. Gayrimenkul yatırımları ve Ulusal Değişim Fonu’na katkılar gibi seçeneklerle vatandaşlık elde etme imkanı bulunur. Grenada, çifte vatandaşlığa izin verir ve bu da vatandaşlık elde etmek isteyenlerin mevcut vatandaşlıklarını korurken Grenada vatandaşlığını da alabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca, Grenada vatandaşları, ülkenin eğitim ve sağlık sistemlerinden yararlanabilir, yerel iş olanaklarından ve istihdam fırsatlarından yararlanabilir, yerel kültür ve sosyal etkinliklere katılabilirler. Tüm bu avantajlar, Grenada vatandaşlığını uluslararası bir yaşam tarzı veya iş fırsatları arayanlar için çekici hale getirir.

Grenada, 2013 yılında ekonomisini canlandırmak ve yabancıların birkaç ay içinde vatandaşlık ve pasaport almalarını sağlamak amacıyla bir yatırım yoluyla vatandaşlık programı başlatmıştır. Bu program, yabancı yatırımcılara kalıcı yasal vatandaşlık ve ikinci bir pasaport sunmaktadır. Bu süreç 4 ila 6 ay sürmektedir. Grenada, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ile güçlü dış ilişkilere sahiptir, bu da onu Karayipler’de Çin’e vizesiz giriş imkanı tanıyan birkaç ülkeden biri yapmaktadır. Ayrıca, Grenada’nın ABD ile bir E-2 yatırımcı vizesi anlaşması vardır, bu da Grenada pasaportu sahiplerine Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma hakkı vermektedir. Grenada’nın yatırım yoluyla vatandaşlık programı iki seçenek sunmaktadır: Ulusal Değişim Fonu’na (National Transformation Fund / NTF) geri ödemesiz katkı yapmak veya Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Birimi tarafından onaylanmış bir gayrimenkul projesine yatırım yapmak. Ulusal Dönüşüm Fonu (NTF), Grenada ekonomisinin sürdürülebilir büyümesini ve dönüşümünü hedeflemektedir. Fonlar, turizm, ticaret, tarım ve alternatif enerji gibi çeşitli sektörlerdeki projeleri finanse eder. Başvuruya, bakmakla yükümlü olunan kişi sayısına bağlı olarak geri ödemesiz bir katkı dahildir. Tek kişilik başvuru için 150.000 ABD Doları, asıl başvuru sahibi ve eşi için 200.000 ABD Doları ve dört kişilik bir aile için de 200.000 ABD Doları katkı gerekmektedir. Bakmakla yükümlü olunan ek kişiler, 55 yaşın altındaki kardeşler ve ebeveynler/büyükanne ve büyükbabalar hariç, her başvuru için 25.000 ABD Doları katkı ödemelidir. 55 yaşın altındaki bakmakla yükümlü olunan ebeveynler ve büyük ebeveynler için başvuru başına 50.000 ABD Doları, bakmakla yükümlü olunan kardeşler için ise başvuru başına 75.000 ABD Doları katkı gerekmektedir. Grenada vatandaşlık programı, başvurudan kardeşlerin de faydalanmasına olanak tanır ve başvuranın herhangi bir dil sınavına girmesini, ülkede ikamet etmesini veya ülkeyi ziyaret etmesini zorunlu kılmaz. Grenada pasaportu sahipleri, ülkede oy kullanabilir, gayrimenkul satın alabilir ve yaşayabilirler. Bu pasaport, Schengen bölgesi, İngiltere ve Çin dahil 143 ülkeye vizesiz erişim sağlar. Vatandaşlık, yeni doğanlara miras olarak geçer ve çifte vatandaşlığa izin verir. Ayrıca, ABD ile yapılan E-2 yatırımcı vizesi anlaşması sayesinde pasaport sahipleri Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma hakkına sahip olur. Program, ikamet etmeyenlere vergi uygulanmamasının yanı sıra aynı başvuruda kardeş sponsorluğuna da izin verir.

Grenada’da gayrimenkul yatırımıyla vatandaşlık almaya baktığımız zaman gayrimenkul yatırımıyla vatandaşlık alabilmek için başvuru sahibinin, Grenada hükümeti tarafından onaylanmış bir gayrimenkul projesine en az 220.000 ABD Doları yatırım yapması gerekmektedir. Yatırımcı, vatandaşlık aldıktan sonra mülkü en az üç yıl elinde tutmalı ve bu gayrimenkulü Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı kapsamında ancak beş yıl sonra yeniden satabilir. Başvuruya dahil edilen bakmakla yükümlü kişilerin sayısına bağlı olarak aşağıdaki resmi ücretler geçerlidir: Tek kişilik başvuru için 50.000 ABD Doları, asıl başvuru sahibi ve eşi için 50.000 ABD Doları, dört kişilik aile için 50.000 ABD Doları. Ek bakmakla yükümlü kişiler (55 yaş altındaki kardeşler ve ebeveynler/büyükanne ve büyükbabalar hariç) için her başvuru başına 25.000 ABD Doları, 55 yaşın altındaki bakmakla yükümlü ebeveynler ve büyük ebeveynler için başvuru başına 50.000 ABD Doları, bakmakla yükümlü kardeşler için ise başvuru başına 75.000 ABD Doları.

Belirtmek gerekir ki Grenada vatandaşlığına hak kazanmak için başvuru sahiplerinin en az 18 yaşında olması, adli sicil kaydının temiz olması ve yatırım için kullanılan fon kaynağını kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca, başvurularında 30 yaşın altındaki bakmakla yükümlü oldukları çocukları ve 55 yaşın üzerindeki ebeveynleri de dahil edebilirler. Evli olmayan ve 18 yaşından büyük kardeşler de başvuruya dahil edilebilir. Başvuru sahipleri, onay almak için durum tespiti kontrollerinden geçmelidir.

Özetlemek gerekirse Grenada vatandaşlığı, vizesiz seyahat imkanı sunarak 140’tan fazla ülkeye erişim sağlar ve stratejik bir iş merkezi olarak avantajlar sunar. Çifte vatandaşlığa izin vermesi, dünya çapında gelir vergisi, servet vergisi ve miras vergisi gibi vergilerin olmaması büyük finansal avantajlar sağlar. Grenada’da eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilir, yatırım ve emlak fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca, aile üyelerinizin de vatandaşlık almasını sağlar. Grenada vatandaşlığı, kişisel ve finansal esneklik arayanlar için cazip bir seçenektir.

Hukuk Fakültesi Öğrencisi

Nehle HAMZAOĞLU

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button