Single Blog Title

This is a single blog caption

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten yoksun kalma tazminatı, ölen kişinin yaşamı sırasında destek verdiği kişiye aynı maddi desteğin ölümünden sonra da sağlanması üzerine konulmuş yasadır. Burada amaç, ölen kişi ailesine bakıyor, maddi gelir elde ediyorsa ve kusurlu bir nedenden dolayı, ‘’başkasından kaynaklı’’ ölümüne neden olunduysa, destek verilen kişinin hayatını maddi olarak sürdürebileceği koşulların oluşturulmasıdır.

Destekten Yoksunluk Tazminatı Kime Ödenir?

Destekten yoksun kalma durumunun yaşandığı kişiler, ölen kişinin ailesi, çocukları, eşi ve nişanlısı olabilmektedir. Baktığı ve maddi destek sağladığı bilinen kişinin ölen kişi nedeniyle bakıma muhtaç kalması engellenir. Sosyal hayatını normalleştirme ve maddi durumunu aynı standartlarla sürdürmesini sağlama amaçlanır.

Destek kavramı; iş kazası, doktor hatası, trafik kazası ve haksız fiil nedenlerinden kaynaklanan ölümlerde, kişinin maddi olarak kazancını eşi, çocukları ya da destek verdiği kişiye vermemesi durumunda, ölümüne neden olan ya da sebebiyet veren kişi tazminat ödemekle yükümlüdür. Birlikte yaşamak ya da örneğin dedesi huzur evinde ve maddi desteği sağlayan kişi ölen kişi o zaman tazminatı ölüme sebebiyet veren kişi öder.

Destekten Yoksunluk Davası Nasıl Açılır?

Manevi tazminat yasasında yer alan destekten yoksun kalma tazminatı, manevi ve maddi tazminat olarak açılmaktadır. Ağır bedensel zarar ve ölüm halinde açılan manevi tazminatta, aile ya yakınların sosyal ekonomik çöküntüsü durumlarının karşılanması beklenmektedir. Manevi tazminat zenginleşme amacıyla kullanılamaz, sadece destek amaçlı kabul edilen maddi bedeldir.

Maddi tazminat, cenaze giderlerini ve ölümü halinde, çalışmadan, maddi destekten ve standart yaşamsal faaliyetlerden yoksun kalan aile bireylerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik TCK tarafından düzenlenmiştir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davasına Hangi Mahkeme Bakar?

Yetkili mahkeme destekten yoksun kalma tazminatı işleyiş ve dava delilerine göre değişmektedir. Doktor hatası, iş kazası, taksirli ölüm nedenleri de destekten yoksunluk davasının görüleceği mahkemesinin değişmesine neden olur.

Maddi ve manevi tazminat davasının açılış nedeni ve delileriyle birlikte haksız fiilin işlendiği yer mahkemesi, zararın meydana geldiği yer mahkemesi ve yerleşim yeri mahkemesi olarak maddi ve manevi tazminat davasına bakılması için yönetmelik devreye girer.

İletişim İçin Av.Ferhat Kule’ye Ulaşabilirsiniz;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button