Single Blog Title

This is a single blog caption
Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

Cumhurbaşkanına ve makamına hakaret suçu, hukuk sistemimizde hakaret suçunun düzenlendiği genel hükümlerden bağımsız olarak ayrıca ele alınmaktadır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde yer alan hükümlere göre özel olarak düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçu, aynı zamanda makamın değerini göz önünde bulundurarak toplumun sahip olduğu duygu ve düşüncelere zarar veren, makamın şeref ve saygınlığını olumsuz etkileyen sıfatların isnat edilmesiyle mevcut hale gelmektedir.

Bu kanunla birlikte Cumhurbaşkanlığı makamının işlevi, itibarı ve saygınlığının yanından hukuki bir kavram olarak Cumhurbaşkanının şerefi de koruma altına alınmış olmaktadır. Dolayısıyla TCK’nın ayrı bölümünde düzenlenen bu suçun yanında genel hakaret suçu ilgili kanunun 125. maddesinde düzenlenirken Cumhurbaşkanına hakaret suçu 299. maddede yer alan hükümlere göre hukuki çerçeve içine alınmıştır.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Tanımı

Hukuk sistemimize göre Cumhurbaşkanına hakaret suçu, devleti temsil eden makamın saygınlığını korumak amacıyla devlete karşı işlenmiş suçlar kapsamında ele alınmaktadır. Devletin yararının bu noktada kişinin yararına göre üstün tutulduğu görülmektedir. Bu sebeple Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile kanunlar nezdinde ihlal edilen değer devletin en temel siyasi iktidar yapısıdır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası bakımından ele alınan devlet kuvvetlerinin saygınlığının ve işlevinin korunmasıdır.

Cumhurbaşkanına hakaret, kişinin şahsına veya makamın saygınlığına karşı rencide edebilecek şekilde fiili bir hareket ya da sövmek suretiyle meydana gelen bir eylemdir. Bu saldırının yüze karşı işlenmesi ya da başka platformlar aracılığıyla meydana gelmesinin hiçbir farkı bulunmamaktadır.

  • Cumhurbaşkanına hakaret eden bir kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  • Suçunun alenen işlenmesi durumunda ceza 6’da 1 oranında artırılmaktadır.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunda Yetkili ve Görevli Mahkeme

Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile gündeme gelen yargılamalarda yetkili ve görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi’dir. Bu suçla ilgili olarak profesyonel hukuki destek almak istiyorsanız https://ferhatkule.av.tr/ bağlantı adresine sahip olan hukuk büromuzda görev yapan alanında uzman avukatlarımızın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Öte yandan herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için bu ve benzeri hukuki konularda profesyonel danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button