Single Blog Title

This is a single blog caption
istanbul Telif Avukatı 2019

Ceza Avukatı ve Ceza Davaları 2019

Ceza Avukatı ve Ceza Davaları

Ceza hukuku avukatı, ceza mahkemelerinde görülecek davalarından önce ve sonra tüm haklarınızın korunması adına hizmet vermektedir. Ceza hukuku en temel ifadeyle, yasalarda suç ve ceza kavramlarını inceleyen, genel ve özel ceza hukuku olarak iki farklı başlıkta görülebilen davaları kapsayan hukuk dalıdır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu içinde konuya ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Kanunda belirtilen nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan konularda ceza avukatı tarafından yapılacak savunma oldukça önemlidir. Ceza hukuku kapsamında görülen bazı davalar;

  • Kasten öldürme suçu
  • Taksirle ölüme sebebiyet verme
  • Nitelikli dolandırıcılık suçu
  • İrtikap suçu
  • Gasp
  • Hileli iflas suçu
  • Rüşvet vb.

Olmak üzere farklı başlıklarda incelenebilmektedir. Ceza hukuku kapsamında yer alan suçlara ilişkin davalar; ağır ceza mahkemesi ve asliye ceza mahkemeleri tarafından görülmektedir. Suçun niteliğine ve dava konusuna göre yetkili ve görevli mahkemeler değişebilir.

Ceza hukuku kapsamında dava konusuna göre tarafların çok ciddi cezalar alması mümkündür. Özellikle olayın detaylıca takip edilmemesi ve savunmanın eksik yapılması haksız ceza sürelerinin verilmesine neden olabilir.

Ceza Avukatı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceza davalarında kişilerin iyi bir savunma ile mahkeme karşısında haklarının korunması oldukça önemlidir. İyi bir savunma yapılmadığı takdirde, sadece suç şüphesinin olmasına rağmen yüksek cezalar verilebilir. Bu nedenle mutlaka ceza avukatı seçiminin doğru yapılması gerekmektedir. İyi bir ceza avukatı seçerken;

  • Ceza davası deneyimi ve ceza hukuku uzmanlığı
  • Dava sürecinin baştan sona takip edilmesi
  • Müvekkille doğru işbirliğinin yapılıp yapılmadığı

Gibi konular dikkate alınmalıdır. Ceza davaları öncesinde ve sonrasında yaşanan tüm süreç, kanunlara hakim ve alanında deneyimli avukatlar tarafından takip edilmelidir. Bu nedenle diğer tüm davalarda olduğu gibi ceza davalarında da avukat seçimi sürecin en önemli kısımlarından biridir.

Ceza avukatlarının görevleri kanunda açıkça belirtilmiştir. Bu kapsam doğrultusunda konuya ilişkin avukatların suçlamaları düşürmesi ve müvekkilin haklarını sonuna kadar savunması gerekir. Avukatlar tarafından yapılan savunmanın temel amacı adil bir yargılama yapılmasıdır. Avukatlık büromuz https://ferhatkule.av.tr/ üzerinden ceza hukuku avukatlarımızla iletişime geçerek yargılama sürecine ilişkin yapılması gerekenleri detaylıca öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button