Kilometresiyle Oynanmış Araçlarda Mağdurun Hakları

Aracın Kilometresiyle Oynama Suçu

İkinci el araç satın alındığında kilometresiyle oynandığının fark edilmesi halinde alıcının hukuki ve cezai yollara başvurma hakkı bulunmaktadır. Kilometresiyle oynanmış araçların satımından mesul satıcılar, Yargıtay tarafından nitelikli dolandırıcı olarak tanımlanmıştır. Bu tür araçların satışında hileli eylem ile haksız fayda sağladığı sebebiyle satıcıya cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Aracın Kilometresiyle Oynama Suçu Cezai Boyutu

İkinci el araç satışlarında kilometrenin düşürülmesi “gizli ayıp” olarak tanımlanmıştır. TBK’nın 227.maddesine göre satılan malın ayıplı olmasından sorumlu olan alıcı aşağıdaki seçimlik hakları alıcıya sağlamak mecburiyetindedir;

  • Satılanı geri vererek sözleşmeden dönme hakkı bulunmaktadır.
  • Satılanı alıkoyarak ayıp oranında indirim talep edilebilmektedir.
  • Aşırı bir masraf gerektirmeyecekse bütün masrafları alıcıya yükleyerek ücretsiz onarma talep edilebilmektedir.
  • Satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesi talep edilebilmektedir.

Yukarıda sayılan tüm haller seçimlik haklardır. Başka bir deyişle aracının kilometresinin düşürüldüğünün satın aldıktan sonra fark eden mağdur bireyin, bu haklardan herhangi birini seçme hakkı bulunmaktadır.

Dava Zamanaşımı Süresi

İkinci el aldığı aracın kilometresinin düşürüldüğünü öğrenen alıcının, durumu öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde dava açması gerekmektedir. Ancak bu süre, son satıcının da durumun bilincinde olmadığı takdirde geçerlidir. Yani aracın bu ayıbı, alıcıdan hileyle saklandığı takdirde zamanaşımı süresi işlememektedir.

Bu konuda daha fazla bilgi ve destek almak için büromuzun alanında deneyimli avukatlarından danışmanlık hizmeti sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button