Single Blog Title

This is a single blog caption

Taşımacılık Sigortası Tazminatı

Taşımacılık hizmet alanında, karayolu, denizyolu ve demiryolu tüzüğüne göre zorunlu sigorta yaptırılması gerekmektedir. Yolcu taşıma yasasına göre 4925 sayılı karayolu taşıma kanunu, mali sorumluluk sigortası ile kaza, ölüm, yaralanma ya da eşyanın zarar görmesi durumlarına üzerinden incelenerek sigorta teminatına göre tazminat değerinin belirlenmesini sağlayacaktır.

Taşımacılık Sigortasını Kimler Yaptırmak Zorundadır?

Taşımacılık sigortası tazminatı için düzenlenen yetki belgesinde, kişileri veya malı ücret karşılığında taşımak olan kurumun araç ve sürücüyü de belirterek sigorta kapsamına girme teminatını tamamlamış olması gerekmektedir. Maddi ve manevi varlıkların korunması için uzun yol ve kısa yol fark etmeksizin taşımacılık sigortası yaptırılması zorunludur.

  • Taşımacılık sigortası teminatı, ölümlü teminat, tedavi giderleri teminatı veya sakatlık teminatını kapsamaktadır.
  • Sigortanın başlama ve bitiş tarihine dikkat edilerek, Türkiye saatlerine göre düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Kazanın veya ölümün gerçekleşme nedenlerinde tıbbi destek, yaralanmaya karşı müdahale ve sakatlığın nedenleri kazaya göre belirlenir.
  • Kazanın tazmini için başvuru süresi 30 iş günü olarak belirleniş, 60 iş günü içinde sigortacıya ihbar edilmesi uygun görülmüştür.

Taşımacılık Sigortası Teminatı Kapsamı

Taşımacılık sigorta tazminatı, insan ve mal taşıyan kurum veya kişilere göre değişir. Karayolu, denizyolu ve demiryolu düzenlemeleri kapsamında, oluşabilecek kazalar, ölüm ve yaralama nedenleri sözleşme maddelerinde yer almaktadır.

Kazadan sorumlu olan kurum veya kişi ölüm teminatına göre tazminatın ödenmesine tabii tutulur. Yaralanma veya tedavi gerektiren durumlarda, kişinin işgöremez durumuna yönelik de tazminat davasına tabi tutulacaktır. Sakatlık durumlarında ve tedavide de ilk yardım, muayene, hastana yatışı ve ev bakımından da maddi olarak sorumlu olacak kişidir.

Taşımacılık Sigortası Kaza Sonrası Ne Yapar?

Kaza sonrası sigorta masrafların karşılanması ve kurum ya da kişinin de maddi zararlarına yönelik poliçe maddelerine göre destek sağlanmasından sorumlu olacaktır. Kazanın kusuru ve haksız fiilinin başkası olması, sürücü veya karşıdan gelen aracın hatasından kaynaklanmasına göre sigorta maddeleri hasarın karşılanmasıyla yetkili olabilir.

Yolcu taşımacılığı için zorunlu olan sigorta poliçesi, zararın tazmin edilmesi için başvuru sürecini 30 iş günü ile 60 iş günü arasında kabul ederek, sürecin başlamasını sağlar.

İletişim İçin Av.Ferhat Kuleye Ulaşabilirsiniz;İletişim

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button