Single Blog Title

This is a single blog caption

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Davasında Talep Edilebilecek Tazminatlar

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Ölümlü trafik kazalarında maddi ve manevi zararlar çok derin yaralar oluşturduğu için ölümlü trafik kazası tazminatı çok büyük meblağlara ulaşabilmektedir.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatını Kimler Açabilir ?

Ölümlü trafik kazalarında ölen şahıs ve şahıslardan destek gören herkes maddi ve manevi tazminat davası açabilir.

Trafik kazası sonucu ölen kişinin eşi, çocukları, bekar ise anne ve babası gibi destek verdiği herkesin ölümlü trafik kazası tazminatı açma hakkı bulunmaktadır. Bu kişilerin ölen kişinin desteğini aldığına dair herhangi bir ispatına lüzum görülmezken amcası, dayısı, dedesi veya nişanlısının ölen kişi yaşarken destek aldığını ispatlaması gerekmektedir.  Ölümlü trafik kazası tazminatı davası için Av. Ferhat Kule’den destek alabilirsiniz.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Davasında Talep Edilebilecek Tazminatlar

Ölümlü trafik kazası tazminatı davası maddi ve manevi açılabilir. Açılabilecek davalar:

  • Ölen kişinin cenaze ve defin giderleri
  • Ölüm hemen gerçekleşmedi ise tedavi masrafları
  • Manevi tazminat
  • Destekten yoksun kalma tazminatı
  • Aracın uğradığı zarar tazminatı

Nedenlerinden ötürü maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir.

Ölümlü Trafik Kazasında Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten yoksun kalma tazminatı davası en çok tercih edilen maddi tazminat davalarından biri olup ölen kişinin mesleği, yaşı, son maaş ücreti, kariyerindeki durumu ve sağladığı destek çeşidine göre tecrübeli avukat aracılığıyla birçok husus dikkate alınarak hesaplanan miktar hukuki yollardan talep edilebilmektedir. Av. Ferhat Kule hak sahiplerinin hak kayıplarını önleyecektir.

Ölümlü trafik kazası tazminatı için destekten yoksun kalma tazminatını ölen kişinin annesi, babası, eşi ve ölen kişinin kan bağı olsun veya olmasın maddi veya manevi destek verdiği herkes tarafından açılmaktadır. Çocukların ölümlü trafik kazası geçirmesi halinde anne ve babanın da dava açma hakkı bulunur. TMK gereğince çocukların da anne ve babaya nafaka yükümlülüğü bulunmaktadır.

Anne ve babanın maddi durumu iyi bile olsa ve ölen çocuklarının desteklerine ihtiyacı dahi olmasa destekten yoksun kalma tazminatı davası açabilir. SGK tarafından aileye ölüm geliri bağlansa da bu hak saklıdır. Ölümlü trafik kazasında kardeşlerinde haksız fiil işleyen taraf veya taraflara maddi ve manevi destekten yoksun kalma tazminat davası açabilir.

 

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button