Single Blog Title

This is a single blog caption

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten yoksun kalma tazminatı, ölüm ile sonuçlanan kazalarda ölen kişinin yakınları tarafından alınabilen bir tazminattır. Ölen kişi maddi geliri ile çevresindeki kişilere maddi destekte bulunuyorsa kişi öldükten sonra yardım ettiği kişiler maddi açıkta kalacaktır. Bu durumda kişilerin mağduriyetinin önlenmesi için kaza sorumlusu kişiden maddi tazminat alınır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını Kimler Alabilir?

Desten yoksun kalma tazminat davası açabilecek kişiler şunlardır;

  • Eş, çocuk, anne, baba gibi doğrudan aile bireyi olan kişiler bu tazminatı alabilir. Bu kişilerin hiçbir maddi destek belgesi sunmasına gerek yoktur. Bireyler yakın çevresindeki aile bireylerine bakmaktan sorumludur.
  • Arkadaş, nişanlı, amca, hala gibi şahıslar bu tazminat davası başvurusunda bulunabilir. Ancak bu kişiler başvuruda bulunurken ölen kişiden yardım aldıklarına dair bir ispat sunmaları gerekiyor.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kapsamı

Destekten yoksun kalma tazminatı kapsamınca kişiler belirli tazminat türlerini alabilir. Bunlardan birincisi manevi nedenlerdir. Kişiler ölen kişinin acısından ve yokluğundan kaynaklı ruhsal olarak etkilenir. Bu durum karşısında kişiler işlerine ya da devam etmeleri gereken günlük aktivitelere adapte olmakta zorluk yaşayabilir.

Bu tazminat temelde bir maddi tazminat türüdür. Kişiler ölen kişinin desteğinden yoksun kaldığı için bu sorumluluk kazaya sebebiyet verinin altındadır. Cenaze giderleri, varsa tedavi giderleri ve kişinin yitirilmesinden kaynaklı doğan kayıplar ödenir.

Bunun dışında ölen kişinin yaşadığı süreçte kendilerine sağlayacağı destekten mahrum kalınır. Bu nedenle kişinin ortalama yaşam süresi göz önünde bulundurularak kalan hayatı hesaplanır ve ona göre bir ödeme gerçekleştirilir. Örneğin ölen kişi 35 yaşında ise ortalama 32 yıl daha yaşayacağı tahmin edilir. 32 yıl boyunca kişilerin yaşayacağı maddi kayıp hesaplanarak verilmelidir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Açma ve Zaman Aşımı Süresi

Destekten yoksun kalma tazminatı davası açılabilmesi için ölen kişinin ölüm tarihinden itibaren 2 yıl bulunuyor. Mağdur olan kişiler tazminat sorumlusuna 2 yıl içerisinde dava açtıktan sonra da 10 yıl dava işlem süreci bulunuyor. 10 yıldan daha uzun süren davalar zaman aşımına uğrar.

Destekten yoksun kalma ve diğer tüm şartlar hakkında detaylı bilgi ve uzman yardımı almak için Av. Ferhat Kule ile görüşebilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button