Single Blog Title

This is a single blog caption
Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

Ceza Avukatı

Alanında uzman ceza avukatı, Ceza Hukuku olarak adlandırılan hukuk dalında karşılaşılan ihtilafların çözümünde gerekli olan bir görevlidir. Zira Ceza Hukuku bir toplum içinde yaşayan, toplumu oluşturan bireylerin sahip oldukları hak ve özgürlükleri, toplumun asayişini ve düzenini sağlayacak uygulamaları, hukuk devleti olunması adına toplumun barışını koruyarak suç işlenmesini önleme konularını düzenleyen bir hukuk dalıdır. Dolayısıyla bu düzenlemeye ilişkin hükümler Türk Ceza Kanunu’nda açık bir şekilde yer almaktadır. Kanunda, ceza sorumluluğuna dair temel usul ve esaslar; suçlar, cezalar ve güvenlik tedbirleri türleri üzerinden belirlenmektedir. Ceza hukukunda uzman ceza avukatı da söz konusu hükümlerde yüksek bilgi sahibi olan kişidir.

Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

Türk hukuk sistemine göre ceza avukatı olarak adlandırılan bir avukatlık dalından söz etmek mümkün değildir. Zira toplum genelinde yaygın olarak nitelendirilen ceza avukatı kavramı halk arasında ceza soruşturmalarını ve davalarını takip eden avukatlara denmesinden gelmektedir.

İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere “Ceza avukatı nelere bakar?” sorusu sıklıkla gündeme getirilmektedir. Bu sorunun yanıtına bakmak için öncelikle hukuki sistemde ceza soruşturması veya yargılaması kavramlarına dikkat etmek gerekmektedir. Suç niteliği taşıyan bir hareketin gerçekleştirilmesinin ardından başlayan ceza soruşturmasında, ceza avukatı genellikle suçun işlenmesinin ardından başlayan bu süreçte taraflardan birine hukuki destek sunmaktadır.

Ceza avukatı temelde Asliye Ceza Mahkemeleri’nde görülen davalara ilişkin hukuki destek sunmaktadır. Dolayısıyla Ağır ceza mahkemelerinin yargılamalarında önce çıkan suçlardan bazıları şunlardan oluşmaktadır:

  • Kasten adam öldürme suçu
  • Taksirle ölüme neden olma suçu
  • İrtikap suçu
  • Zimmet ve rüşvet suçu
  • Nitelikli dolandırıcılık suçu
  • Resmi belgede sahtecilik suçu
  • Hileli iflas suçu
  • Ağırlaşmış yaralama suçu
  • Gasp suçu

Uzman Ceza Avukatı Desteği

İstanbul merkezli avukatlık büromuzun hizmetlerinden yararlanarak uzman ceza avukatı desteği alabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz tüm hukuki süreçlerde ihtiyaç duyduğunuz profesyonel destek hukuk büromuzdan tahsis edebileceğiniz ceza avukatı desteği ile yerine getirilebilmektedir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için resmi internet sitemizi kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button