Single Blog Title

This is a single blog caption

Araç Değer Kaybı Avukatı Nedir?

Trafik kazası yapıldığı takdirde, kişilerin arabalarını tamir ettirmeleri ya da satmaları gibi problemler olur. Burada ise aracın ikinci el satış fiyatının düşmesi üzerine, araç değer kaybı kavramı ortaya çıkar.Araç değer kaybı, özellikle yüksek markalı araçlar için kesinlikle dava sürecinde yürütülmesi gereken durumdur.

Kaza yapan ya da oldukça büyük hasar gören aracın onarım işlemlerinde araç değer kaybına uygun çalışmalar sağlanır.Burada karşı taraftan istenilen maddi kazanımlar,araç değer kaybı avukatı ile birlikte oluşturulur. Araç değer kaybı avukatlığında oldukça donanımlı Av. Ferhat Kule ile iletişime geçtiğiniz takdirde, sürecin nasıl yürütülmesi gerektiği ve dosyada nelerin olması ile ilgili birçok durumu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Avukatı

Araç değer kaybı, kaza yapan birçok sürücünün genel olarak karşılaştığı problemler içerisindedir. Araç değer kaybı, kaza sonrasındaki aracın piyasa fiyatına göre değerlendirmeye alınmasıdır. Yani değerini kaybetmesi olarak da adlandırılır. Araç değer kaybı avukatı ise bu konu ile ilgili çalışmaları, hukuki boyuta uygun bir şekilde yürütür.

Araç Değer Kaybında Avukat Hizmetleri

Araç değer kaybı avukatının, süreci takip edebilmesi için belirli şartları bulunur. Bunlar;

 • Karşı tarafın %100 kusurlu olması ya da müvekkilin %50 oranında kusurlu olması
 • Kaza sürecinin tazeliğinin yakın zamanda olması önemlidir.
 • 2 yılı geçmiş bir durum var ise araç değer kaybı üzerine herhangi bir hukuki boyut istenilmez.
 • Araçta trafik kazası dışında farklı hasarlar bulunuyorsa, buna göre dava süreci değişkenlik gösterir.
 • Aracın yaş ve kilometre sınırı henüz yakın bir zamana ait ise bu da mağdur olan kişinin dava karşısında lehine kazanımları elde etmesini sağlar.

Araç değer kaybı avukatı yanınızda olduğu takdirde, bu kazanımları yüksek bir şekilde elde edebilirsiniz.

Araç Değer Kaybında Hesaplama Sistemi

Araç değer kaybında, hasar gören aracın belirli faktörleri ele alınarak hesaplaması yapılır. Bunlar;

 • Hasar geçmişi ve niteliği,
 • Kilometresi,
 • Marka ve model bilgisi
 • Kusur durumu
 • Üretim yılı
 • Trafiğe çıkış tarihi ve bununla birlikte birçok alternatif faktör dikkate alınır.

Araç değer kaybı hesaplaması, araç değer kaybının saptanmasını sırasında oldukça tecrübeli bir avukat ile birlikte yapılması gereklidir. Aksi takdirde hesaplama istenilen düzeyde oluşturulmaz. Araç değer kaybı avukatı sıralanan faktörleri dikkate alarak bir hesaplama oluşturur. Böylelikle düzenli işlem yapılır.

Araç Değer Kaybı Danışmanlığı

Kaza sürecinde aracın tamir edilmesi ve satmaya eğilim gösterilmesi gibi durumlar sonucunda, değer kaybı düşer.Değer kaybının düşmesinde ise kişiler araç değer kaybı avukatı ile iletişime geçerek, aracın değerinden kazanım elde edilmesini sağlar.Burada karşı tarafla yapılan anlaşma istenilen şekilde olmadığı takdirde süreç hukuki boyutu uygun şekilde yürütülür.

Yani araç kaza da oldukça fazla kusur almışsa araç değer kaybı hesaplamasına göre, diğer sürücüden karşılanır. Bu durumda da hukukun gerektirdiği hesaplamalara göre bir danışmanlık hizmeti almalısınız. Danışmanlık hizmeti ile birlikte hesaplamalarınız, sizin kazancınıza göre olur.

Değer Kaybı Davası

Araç değer kaybı davası, bir sürücünün karşılanması gerektiği kusuru karşı taraftan ödemesini istemesi üzerine davaya girer.Buradan araç değer kaybı oldukça yüksek bütçeleri gerektirdiği takdirde, karşı tarafa dava açılır.Bu dava sürecinin yürütülmesi kısa bir zamanı gerektirir. Araç değer kaybı avukatı ile birlikte dava, sigortayı da devreye sokmasıyla sağlanır. Böylelikle;

 • Raporlar
 • Sigorta şirketinden alınan değerlendirmeler
 • Ve diğer ispatlarla birlikte araç değer kaybı, müvekkilin hukuki boyutu uygun kazanımları elde etmesi ile birlikte sonuçlanır.

Leave a Reply

Open chat
Avukata İhtiyacım var
Merhaba
Hukuki Sorunuz nedir ?
Call Now Button